Dlaczego pracownicy chcą być prowadzeni przez prawdziwego lidera.

Kim jest prawdziwy lider? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Można powiedzieć, że jedną z ich mocnych stron jest przekonanie pracowników do przyłączenia się do projektu, do podążania za nimi w tej przygodzie i do pełnego zaangażowania. Ale co w końcu sprawia, że pracownicy doceniają to, że są prowadzeni przez lidera?

Dlaczego brak lidera może zabić firmę?

Po pierwsze, przyjrzyjmy się, dlaczego “zły lider” nie potrafi zmotywować pracowników. Tak jest w przypadku osób, którym udało się stworzyć swoją firmę bez zastanowienia się nad cechami potrzebnymi do zarządzania zespołem. Pułapki, w które wpadają, to na przykład: mówienie bez słuchania, obiecywanie, ale nie robienie. Pracownik niezaangażowany kosztuje firmę z powodu braku wydajności. Jeśli przywództwo zawiedzie, zapanuje zła atmosfera i nawet najbardziej zaangażowani przestaną się angażować, a nikt nie zrozumie przyczyn i absencja lub powolność w wykonywaniu zadań staną się wszechobecne.
Jeśli Twoja firma znajdzie się w takiej sytuacji, prawdopodobnie szybko napotka poważne trudności. Taki stan umysłu w zespole zabija produktywność, kreatywność, rygor, inicjatywę a najlepsi pracownicy mogą nawet “opuścić statek”.

Lider przekazuje wizję.

To jest pierwszy kluczowy element, lider nie tylko zmusza swoich pracowników do pracy, nie dzieląc się z nimi swoją wizją. W ten sposób zapewnia, że żaden pracownik nie czuje, że pracuje na darmo, upewnia się, że każdy członek zespołu czuje się w pełni zintegrowany z szerszym projektem, ponieważ zachęca swój zespół do myślenia.

Szef, który nie jest autentyczny.

Lider nie rozumie, że traci produktywność, każąc swoim pracownikom po prostu przestrzegać zasad zapisanych w opisie stanowiska pracy. Wręcz przeciwnie, prawdziwy lider zachęca swoich pracowników do myślenia, do zadawania pytań. Aby to zrobić, ufa im i czyni ich odpowiedzialnymi. Zaufanie jest podstawą przywództwa i to dzięki niemu lider w pełni wykorzystuje potencjał każdej osoby. Wykorzystuje kreatywność każdego członka zespołu w służbie firmy.

Lider ceni ludzi i daje im to do zrozumienia.

Prawdziwy lider nie jest zainteresowany samotną pracą w swoim kącie i wydawaniem rozkazów. Lubi pracować z zespołem i daje to do zrozumienia swoim pracownikom. Czując się naprawdę docenianymi, pracownicy są oczywiście bardziej skłonni do pełnego zaangażowania. Lider nie tylko daje im do zrozumienia, że lubi z nimi przebywać, ale daje im do zrozumienia, że ich wkład jest ważny i że docenia to, że jest w kontakcie z ich pomysłami, przemyśleniami.