Kolor jest nieodłącznym elementem otaczającego nas świata, zarówno w naturze, jak i stworzonego przez człowieka. W rzeczywistości nie jest on właściwością przyporządkowaną istniejącym rzeczom, lecz cechą tworzoną przez ludzki mózg. Pewne barwy lubimy, inne wywołają w nas negatywne emocje. Kolory odbieramy subiektywnie, dlatego też powinniśmy je dobierać zgodnie z naszymi upodobaniami. Człowiek jest w stanie rozróżnić do 10 milionów kolorów, na podstawie trzech podstawowych zakresów: czerwonego, żółtego i niebieskiego. Ich odpowiednie łączenie tworzy paletę barw.
Rola koloru w architekturze i otaczającej nas przestrzeni nie jest wyłącznie dekoracyjna, lecz może mieć szczególny wpływ na nasze samopoczucie. Należy pamiętać, że barwy we wnętrzu to nie tylko ściany, ale również podłoga i meble. Wszystkie te elementy powinny tworzyć we wnętrzu spójną kolorystycznie całość. Czasem kolor ma pobudzać, czasem uspokajać, a czasem mobilizować i sprzyjać koncentracji. Przy pomocy barw możemy modyfikować optycznie wnętrze, rozszerzać je, zwężać, podwyższać lub obniżać.
Ciepłe kolory wyróżniają się, zmniejszając nieco przestrzeń. Natomiast zimne są wycofane i optycznie powiększają pomieszczenie. Ciepłe barwy to dobry wybór w przypadku przestrzeni, w których np. przyjmujemy gości (salon, jadalnia), ponieważ stanowią dodatkową stymulację w pomieszczeniu, w którym dużo się dzieje i sprawiają, że duże pomieszczenie wydaje się przytulne, natomiast tony chłodne sprawdzą się w małych pomieszczeniach, które mają wydawać się większe oraz w których dominuje prywatność, skupienie i odpoczynek. Do barw ciepłych zalicza się kolory: czerwony, pomarańczowy i żółty oraz takie, w jakich te trzy kolory dominują. Barwami zimnymi są zielenie ciemne i niebieskawe oraz te, w których dominują błękity. Ważny będzie umiar w stosowaniu elementów dekoracyjnych. W kolorach może występować kontrast, czyli uwydatniona różnica, przeciwieństwo lub przeciwstawienie tonów ścian. Uzyskuje się go przez zestawienie kolorów najjaśniejszych i najciemniejszych. Innym sposobem uzyskania kontrastu to zestawienie barwy nasyconej z nienasyconą, barwy czystej z barwą przełamaną czernią lub szarością.
Otaczające nas barwy mają wpływ na naszą psychikę. Kolor ścian powinien być również dostosowany do charakteru pomieszczenia, a także ilości czasu, który w nim spędzamy na przykład:
Czerwień ma duży ładunek emocjonalny – dodaje energii, pobudza do działania. Nie będzie odpowiednia dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt dzieci, zwłaszcza w domach, gdyż jest on dla nich zbyt pobudzający, dziecko może mieć problemy z zasypianiem. Czerwony nadmiarze staje się męcząca dla ludzkiego oka, a także podnosi ciśnienie krwi i puls. Sufit pokryty tym kolorem będzie wyglądał ciężko i nieprzyjemnie, czerwone ściany optycznie zbliżą się do obserwatora, a czerwień na podłodze skojarzy się z potrzebą czujności i ostrzeżeniem. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie tego koloru w jadalni, gdyż działa pobudzająco na apetyt.
Biel to barwa neutralna, ponadczasowa, pasująca do wszystkiego. Ton ten optycznie powiększy każde pomieszczenie, dając iluzję przestronności. Co więcej, świetnie odbija światło, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się jako tło dla dodatków w bardziej intensywnych barwach. Równie dobrze poradzi sobie na szafkach kuchennych, łazienkowych lub jako tło do salonu. Najlepszy rezultat uzyskamy, łącząc białe meble z ciemniejszą barwą na ścianie. Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe. Jednakże zastosowanie bieli w całym wnętrzu, na zbyt dużych powierzchniach stwarza wrażenie zimna, chłodu i braku przytulności.
Szarość to kolor wszechstronny, który wykorzystać można na wiele zaskakujących sposobów. Możemy sprawić, by był on kolorem przewodnim całego pomieszczenia, można też użyć go w roli tła dla innych intensywnych barw i kolorowych przedmiotów. Niezastąpiona w zestawieniach z białym. Samo zestawienie bieli i szarości wprowadzi do architektury wnętrza charakter, a dodając do niego kolorowe dodatki można nadać odpowiedniego klimatu. Kojarzy się z nowoczesnym wnętrzem. Silnie kontrastuje z mocnymi barwami. Szary jest kolorem wielu możliwości, można go łączyć na wiele sposobów, ale także w pojedynkę jest bardzo efektowny i elegancki.
Czerń ze względu na swój uniwersalizm dobrze wypada w wielu kombinacjach. Najbardziej klasycznym wyborem jest tutaj duet czerni z bielą. Dobrym rozwiązaniem dla czerni jest również wykorzystanie nieco bardziej kontrastowych kolorów-nieco odważniejsza czerwień przełamie nieco surowość wnętrza i nada mu nutki nowoczesności. Kompozycje z czernią są wyraziste, nadają charakter pomieszczeniom. Czarna ściana może mieć nietypowy kształt lub być niestandardowo ustawiona. Taki element sprawi, że wnętrze będzie wyglądać bardzo dynamicznie.
Wybrany przez ze mnie pokój posiada kolory kontrastujące ze sobą. Wśród najnowszych trendów królują wnętrza przestronne, o minimalnej liczbie mebli, bez efektu zagracenia. Każdy szczegół w eleganckim mieszkaniu jest dobrze przemyślany. Wszystko ma w nim swoje miejsce i przeznaczenie. Salon, który pełni również funkcję jadalni jest żywy i nie panuje w nim nuda ale jest zarazem przytulny. Do nowoczesnych i nietuzinkowych aranżacji doskonale wpasują się rolety w intensywnych kolorach tak jak w tym pokoju – czerń.
Pokój jest skromy i nie posiada dużej ilości mebli, jednak dopasowanie kolorów nadaje mu nowoczesności. Oświetlenie zastosowane do sufitu jest estetyczne.
Światło jest odbite od sufitu, dając nierzucającą ostrego cienia poświatę. W przypadku zasłon, za eleganckie uznawane są te lekkie, subtelne, wykonane z dobrej jakości tkanin. Muszą być idealnie gładkie, bez przypadkowych zagnieceń i pasować do całości pomieszczenia. Podłoga to niezwykle ważny element aranżacji, niezwykle efektownie przedstawia się w białej wersji, tworząc nieskazitelną powierzchnię. Biała podłoga to wybór uniwersalny, który może sprawdzić się w zasadzie w każdym wnętrzu.
Biały sufit jest najbezpieczniejszym i bardzo często jedynym prawidłowym rozwiązaniem. Optycznie powiększy małe wnętrze. Ponadto biel o chłodnym odcieniu na suficie zestawiona z mocniej zaakcentowanymi ścianami sprawi, że pomieszczenie wyda nam się wyższe.
Stół z białym blatem sprawdza się w niemal każdym wnętrzu. Wprowadza nieco lekkości i elegancji, a przy tym rozjaśnia pomieszczenie w połączeniu z czerwonymi krzesłami daje efekt kontrastu.
Czerwień zawsze wybija się z tła, wygląda dumnie i elegancko, z pewnością jest to jeden z najbardziej wyraźnych odcieni w pokoju. W połączeniu z innymi widocznymi na zdjęciu barwami nie będzie aż tak męcząca dla ludzkiego oka. Kontrast bieli i czerwieni dominuje w pomieszczeniu, dzięki czemu nie występuje wizja pomniejszenia salonu, głęboka i intensywna czerwień optycznie zmniejsza optycznie pomieszczenie w przeciwieństwie do tonu białego, które je powiększa, kolory działają na siebie przez co się redukują. Biała barwa góruje nad czerwienią, ponieważ jest jej więcej, salon zyskuje na wielkości i wysokości. Użycie takiej głębi tego koloru nie przytłacza mózgu, a w takiej kombinacji wyciągamy z niego same zalety.
Lekka szarość, różnych formatów i ciekawej faktury daje efekt pięknego przełamania przestrzeni. Przy połączeniu z czarnymi powierzchniami uzyskać można silny kontrast i większą efektowność.
Czerń kreuje we wnętrzach niepowtarzalny klimat i znacząco podnosi ich walory wizualne.
Wykorzystanie niedużej ilości tej barwy nie dodaje surowości a czyni pomieszczenie bardziej poważnym. Stosując czarne dodatki w aranżacji wnętrz, zostaje dodany elegancki charakter.