Benjamina Grahama zna (prawie)każdy inwestor. Tacy biznesmeni są inspiracją dla wielu pokoleń. Warto znać mądrości inwestycyjne osób, które osiągnęły w tej dziedzinie biegłość. Gwiazdy giełdy często udzielają wywiadów, którymi kierują się młodzi inwestorzy. Przyjrzyjmy się kilku wypowiedziom Benjamina Grahama. Warto wiedzieć jak wybrać akcje, które szybko zyskają cenę naszych rocznych dochodów. Zobacz jak stać się mądrym inwestorem.
Czasami jedna inwestycja zarabia więcej niż roczny etat. Dlatego marketing giełdowy robi taką furorę. Parę zmagań ze statystykami, czytaniem w internecie o podobających się nam akcjach i można cieszyć się dodatkową pensją. Oczywiście z inwestowaniem nie można przesadzać. Zachowanie zdrowego rozsądku jest ważne aby być mądrym inwestorem.
To można powiedzieć z całą pewnością: Benjamin Graham był mądrym inwestorem. Uważał on, że wystrzeganie się inwestycji z wysokimi oczekiwaniami to fundament inteligentnego inwestowania. Jeżeli oczekiwania wobec danej akcji rosną, można spodziewać się, że prędzej czy później zaczną spadać. Wiąże się to z rozczarowaniem. Inwestorzy oczekiwali dużych wzrostów gotówki na giełdzie, tymczasem połowa roku to zastój – takie zachowanie akcji na giełdzie rodzi frustrację. Dlatego inwestorzy zaczynają sprzedawać akcje i inwestują je gdzie indziej.
Benjamin Graham ostrzega też przed błędem podstawowym młodych inwestorów: dobra spółka nie oznacza, że jej akcje będą dobre. Jeżeli spółka jest popularna to oznacza, że prędzej czy później przestanie generować zyski, ponieważ nie ma marginesu bezpieczeństwa. Mądry inwestor wie, że opinie na temat spółek to często równia pochyla, na której końcu jest przepaść.
Mądry inwestor to taki, który wyczekuje swojej szansy. Nie inwestuje w to co jest na nagłówkach gazet. Czeka na ofertę, która drobnymi kroczkami doprowadzi go do fortuny. Tak jak obecnie modny jest bitcoin i był opłacalny na samym początku wejścia na rynek, tak teraz w ogóle nie opłaca się w niego inwestować. Eleon Musk trochę popsuł jego wartość giełdową, sprzedając swoje akcje, aby uzyskać fundusze na rozwój badań nad kosmosem.