Chemia nieorganiczna. Systematyka związków nieorganicznych.

Chemia często uznawana jest za najtrudniejszy i najmniej lubiany przedmiot w szkole. Jednak uczniowie na profilach biologiczno-chemicznych muszą przezwyciężyć trudności związane z tą tematyką. Wystarczy odrobina zaangażowania, aby naprawdę zrozumieć pojęcia związane z chemią na poziomie licealnym. Bardzo ważne jest zapamiętanie teorii, ale również umiejętność wykorzystania jej w trakcie rozwiązywania niezliczonych zadań. Musicie nam uwierzyć, że chemii można się nauczyć i może być ona naprawdę przyjemna.

Jednym z tematów, które przynoszą wiele trudności uczniom jest systematyka związków nieorganicznych – w tym przypadku bardzo ważna jest dobra pamięć, ponieważ podziału związków nieorganicznych musimy nauczyć się na pamięć. Chemia nieorganiczna dotyczy związków nie zawierających w swoim składzie węgla oraz prostych związków, które ten węgiel w swoim składzie posiadają . Chętnie pomożemy wam w nauce tego tematu.

Pierwszą grupą związków nieorganicznych są tlenki. Jest to połączenie pierwiastków z tlenem. Tlen łączyć może się z metalami i niemetalami. Wzór ogólny tlenków to EnOm. Warto pamiętać o tym, że w tlenkach tlen zawsze znajduje się na II stopniu utlenienia. Tlenki otrzymujemy poprzez syntezę, rozkład termiczny soli, wodorotlenków i tlenków oraz w reakcji spalania.
Kolejna grupa to wodorki – związki pierwiastków z wodorem o wzorze ogólnym EHn lub HnE, Wodorki otrzymujemy w procesie syntezy lub reakcję wymiany.
Bardziej złożonymi grupami należącymi do związków nieorganicznych są kwasy. Ich wzór ogólny to HnR lub HnRO(m+n). Kwasy to związki, które mają zdolność do oddawania protonu innym związkom lub jonom.

Wśród związków nieorganicznych wyróżniamy także wodorotlenki – związki o wzorze ogólnym E(OH)n. Są to związki, które mają zdolność do przyjmowania protonu od innych związków takich jak kwasów. Połączenie wodorotlenków i kwasów prowadzi do wytworzenia soli oraz cząstki wody.
Ostatnią grupą związków nieorganicznych są wcześniej wspominane sole – czyli związki powstałe w wyniku połączenia kwasu i wodorotlenków. Wzór ogólny soli to EnRm.
Jest to krótka rozpiska związków organicznych, która podpowie wam jak wyglądają te związki oraz w jaki sposób je nazywać. Każdy z tych związków posiada inne właściwości oraz wykorzystywany jest w zupełnie inny sposób. Warto stworzyć sobie notatki z dokładnym opisem sposobu otrzymywania poszczególnych związków, tego w jaki sposób profesjonalnie je nazywać oraz jakie są ich wyjątkowe właściwości. Dzięki temu bardzo szybko nauczycie się tego podziału, a chemia nieorganiczna stanie się dla was bardzo prostym tematem. Warto pamiętać o tym, że chemia nieorganiczna jest bardzo często wykorzystywanym tematem w zadaniach maturalnych – szczególnie zadania związane z otrzymywaniem poszczególnych związków. Właśnie z tego powodu powinniście przyłożyć wiele uwagi oraz zaangażowania temu tematowi. Dzięki temu zyskacie wiele punktów na maturze, gdzie każdy procent może mieć wpływ na wasz końcowy wynik, a co za tym idzie na możliwość rozpoczęcia studiów na wybranym kierunku.